Deweloper: CD Projekt RED
Wydawca: CD Projekt
Dystrybutor: CD Projekt
Premiera: 19 maja 2015
Premiera polska: 19 maja 2015
Platforma: Windows, PS4, XONE
Gatunek: fabularna gra akcji (action-RPG)
Język: polski – dubbing i napisy
Klasyfikacja wiekowa: 18 (przemoc, seks, wulgarne słownictwo)
Opis
Ostatnia część trylogii poświęconej przygodom wiedźmina Geralta z Rivii. Od pewnego czasu niepokojony jest przez sny, w których pojawia się złowieszczy Dziki Gon oraz dwie najbliższe mu osoby – ukochana Yennefer i ich przybrana córka Cirilla. Przeczuwając, że sny te – tak jak w przeszłości – mogą być prorocze, wyrusza na ich poszukiwania.
Motywy LGBT
Na późnym etapie gry, podczas grania Cirillą, na pytanie jednej z postaci o to, czy podoba jej się mężczyzna z wioski, może ona odpowiedzieć, że woli kobiety. Rozmówczyni komentuje to stwierdzeniem, że „miłość niejedno ma imię”. Odpowiedź Ciri jest zgodna z fabułą powieści Sapkowskiego, w których Ciri znajdowała się w romantycznym związku z Mistle. W scenie tej pojawia się również wątek tatuażu przedstawiającego czerwoną różę, które zrobiły sobie Ciri i Mistle. Orientacja seksualna Ciri nigdy nie została jasno zdefiniowana ani przez Sapkowskiego, ani przez twórców gier, prawdopodobnie jest jednak ona lesbijką albo biseksualistką.
W Białym Sadzie – lokacji służącej za samouczek do gry – podczas wykonywania jednego z zadań Geralt spotyka myśliwego Mysława, mieszkającego na uboczu osady. Zapytany, dlaczego tak jest, wyjaśnia, że został wygnany ze wsi za bycie odmieńcem – był zakochany we Florianie, synu miejscowego włościanina. Kiedy ich romans wyszedł na jaw, Mysław został wypędzony, Florian popełnił samobójstwo, możnowładca zaczął pić, a folwark popadł w ruinę. Historia Mysława łączy się bezpośrednio z głównym wątkiem fabularnym poświęconym Białemu Sadowi.
Podobnie jak w części drugiej, pojawia się postać Filippy Eilhart, jednak i w Dzikim Gonie nie jest poruszana kwestia jej seksualności. Sama postać odgrywa jednak znaczącą rolę dla fabuły gry.
Podczas wykonywania jednego z zadań, Geralt zostaje skierowany przez Jaskra do jego zaprzyjaźnionej krawcowej, Elihal. Okazuje się, że w rzeczywistości jest nią heteroseksualny elf ze skłonnościami do cross-dressingu.
W jednej z karczm w Velen usłyszeć można dialog żołnierzy Krwawego Barona rozmawiających o „kurwich synach” – wieśniakach ukrywających przed nimi swoje córki z nadzieją, że nie zostaną zgwałcone. Jeden z żołnierzy opowiada, że chcąc dać wieśniakowi nauczkę, „zerżnął jego syna”, po ich zachowaniu podejrzewał bowiem, że ukryli przed nim córkę.
Galeria postaci
Grafiki przedstawiające postacie pochodzą ze strony Wiedźmin Wiki.